onderzoek-hpg
schoolkids-2
onderzoek2-hpg
schoolkids

Honours Programma Gymnasia

Wat is het Honours Programma?

In Nederland bieden dertig gymnasia het Honours Programma voor gymnasia (HPG). Hieronder geven we kort weer wat het is.

 • Het HPG is een speciaal programma voor gymnasiasten in de bovenbouw Je krijgt alle vrijheid om je te verdiepen in een onderwerp dat je zelf kiest, dat aansluit bij je passie en interesse.
 • Jij bent in the lead, met begeleiding van een docent van jouw school.
 • Het gaat om je talenten ontdekken en ontwikkelen, persoonlijke groei en werken aan competenties.
 • Je gaat dus niet alleen inhoudelijk de diepte in op het door jou gekozen onderwerp, maar het draait óók om hoe je bent gegroeid in 2,5 jaar dat je aan je HPG hebt gewerkt.
 • De vorm van je project kies je zelf. Dat kan van alles zijn: van een presentatie tot een opera, van een les voor basisschoolleerlingen tot een boek, van onderzoek doen tot het maken van een webshop.
 • Het HPG is dan ook anders dan het profielwerkstuk, het is meer gericht op het proces dan op het resultaat, hoe mooi dat resultaat ook kan zijn. Het kan bijvoorbeeld dat je na een jaar een ander onderwerp kiest. Of je kunt concluderen dat het project niet is gelukt. Daarop kun je – samen met je begeleider – reflecteren: ‘Welke drempels en hindernissen kwam ik tegen, wat ging wel goed?’
 • Met je project maak je ook een verbinding met de buitenwereld. Dat doe je bijvoorbeeld door een ‘relevante derde’ (iemand die je niet kent, die niet op je school werkt en die verstand heeft van jouw onderwerp) te vragen te reflecteren op jouw project.
 • Je begint in de vierde klas, in de zesde klas sluit je het HPG af met een portfolio en een honoursgesprek met twee docenten van andere scholen. Als je slaagt krijg je een certificaat.
 • In het portfolio ga je in op je persoonlijke groei en op de competenties
 • Er zijn geen toegangseisen, elke school bepaalt zelf welke leerlingen mee mogen doen met het HPG.
 • We organiseren een keer per jaar een leerlingendag en meerdere online bijeenkomsten. Deze zijn speciaal bedoeld voor jou. Je kunt dan vragen stellen, inspiratie opdoen en met andere HPG’ers ervaringen en kennis uitwisselen.

Over talent

HPG gaat onder andere over het ontwikkelen van je talenten. Luk Dewulf heeft een interessante visie op wat talenten zijn. Bekijk hier zijn TedX-talk (in het Engels).

© 2024 Honours Programma van de Gymnasia | site by studio V&V